Měšťanské domy
Litoměřic

Objevujte architekturu

Na počest litoměřickým měšťanům, podnikavým lidem, kteří v minulosti budovali a velebili naše město, jsme pojmenovali piva podle významných domů Litoměřic. Znáte je všechny?
kalich3
WhatsApp Image 2021-12-06 at 11.26.25

Kalich

Městský dům Kalich s vyhlídkovou terasou ve tvaru kalichu byl postaven v 16. století a následně přestavěn pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky – jak připomíná erb na sedátkovém portálu v podloubí. Stavitelem byl architekt Ambrosio Balli. V roce 1834 prošel dům empírovou přestavbou. Nyní v domě sídlí Městský úřad Litoměřice, a v průběhu letní turistické sezóny je možné s průvodcem z informačního centra uskutečnit prohlídku vížky, odkud je dobrý výhled na město. Dům Kalich je významnou ikonou města Litoměřice.

Bašta Baba

Bašta Baba je součástí městského opevnění vybudovaného v 16. století. Toto opevnění pomohlo ubránit město před obléháním Švédů. Od 18. století sloužila Baba jako městské vězení a mučírna. Následně byla stavba v 19. století přestavěna na obytný dům. Dochoval se původní oblouk zdiva s klíčovými střílnami. V současnosti bašta slouží mimo jiné jako sídlo Správy CHKO Českého středohoří.
basta_baba_optimized

Katovna

Litoměřická Katovna je jedna z mála autenticky dochovaných obydlí kata v Čechách. Dům pochází z roku 1701, hrdelní právo se však v Litoměřicích vykonávalo od konstituování města. I když kat vykonával rozhodnutí městské rady, byl společností různě omezován nebo straněn. Proto byl jeho dům umístěn mimo hradby města. Katovna je stavba venkovského typu se zděným přízemím a hrázděným patrem. Dále má bedněné trojúhelné štíty a její střecha je sedlová. Nyní je v Katovně restaurace.

Dům U Černého orla

Dům U Černého orla je pozdně gotická palácová stavba. V 16. století ji postavil Ambrosio Balli pro rodinu Divišovských. Od roku 1650 se dům nazýval Královým hrádkem a byl opatřen deskou s ochranným nápisem Salva guardia, který jej měl chránit před požadavky procházejících armád. Dům tak byl pod ochranou panovníka. Jedna z dominant náměstí má hlavní průčelí zdobené sgrafity s biblickými motivy, stěnu ukončuje atika se zvlněnými štíty. Nyní se v domě nachází restaurace a hotel.
WhatsApp Image 2021-12-06 at 11.26.53

Máte dotaz? Neváhejte nás kontaktovat.

Chtěli byste si objednat větší množství našich produktů? Máte zájem o spolupráci? Využijte možnosti napsat nám do našeho kontaktního formuláře.